Kolejna edycja Biegu Sybiraka

Kolejna edycja Biegu Sybiraka

Biegacze z Hajnówki uczcili pamięć Sybiraków

W lutym obchodziliśmy kolejną, 82 już rocznicę wywózki Polaków na Sybir. Sowieci podczas II wojny światowej na różne sposoby dokonywali zbrodni, m.in. na Polakach. Deportacje na Sybir dla wielu rodzin zakończyły się tragedią. W czasie transportu i później, na miejscu, zarówno starsi, jak i młodzież nie wytrzymywali ekstremalnych warunków.

Zimno, głód, niewolnicza praca – jak wiemy Sybir dla zbyt wielu Polaków okazał się ostatnim przystankiem podczas ziemskiej podróży… Dziś musimy dbać o to, żeby pamięć o nich i ich ofierze nigdy nie została zapomniana i aby nie pochłonęły jej mroki historii.

W ostatnich latach, ważne historyczne rocznice oraz święta narodowe, często obchodzimy na sportowo. W całym kraju odbywają się różne turnieje i zawody, z których szczególnym zainteresowaniem cieszą się biegi.

Ta masowa i jednocześnie aktywna oraz wymagająca kondycji forma partycypowania w ważnych wydarzeniach jest wartym polecenia sposobem uczczenia pamięci rodaków, których nie oszczędziły zawieruchy wojenne.

IV Bieg Sybiraka

12 lutego 2022 roku w Białymstoku odbył się Bieg Sybiraka. Była to już czwarta edycja tego cieszącego się coraz większym zainteresowaniem uczestników w różnym wieku wydarzenia patriotycznego i zarazem sportowego.

W białostockiej imprezie i w biegach towarzyszących nie zabrakło również zawodników reprezentujących Hajnówkę. Warto także odnotować międzypokoleniowe uczestnictwo w biegu.

W Wirtualnym Biegu Pamięci Sybiru wzięli udział m.in. panowie Prokopiuk i Gawryluk z Hajnówki – czyli dziadek i wnuk, którzy w ten wyjątkowy sposób uczcili pamięć Sybiraków pochodzących z naszego miasta.

Bieg (na trasie: Hajnówka – Krynoczka – Hajnówka) rozpoczął się od zapalenia zniczy przy pomniku, który honoruje pamięć ofiar II wojny światowej.

Tego samego dnia, w późniejszych godzinach, odbył się bieg w Białymstoku, w którym również nie zabrakło przedstawicieli Hajnówki. Miasto było reprezentowane przez siedmioro biegaczy.

Planujesz uczestnictwo w podobnej imprezie? Już w marcu będzie ku temu okazja – w całej Polsce organizowane są Biegi Tropem Wilczym.

Jeden komentarz o “Kolejna edycja Biegu Sybiraka

  1. Odważni biegacze, ja bym zamarzła na biegu w lutym, ale w końcu jest to bieg ku czci ważnego wydarzenia historycznego.

Comments are closed.