Nabór wniosków do kolejnej części programu „Czyste Powietrze”

Nabór wniosków do kolejnej części programu „Czyste Powietrze”

Najwyższy poziom dofinansowania

Od ostatniego tygodnia stycznia 2022 roku trwa w całej Polsce, w tym również na terenie województwa podlaskiego, nabór do trzeciej części Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, który zakłada najwyższy poziom dofinansowania, jakie można uzyskać, jeśli spełnia się określone w nim kryteria.

Regulamin programu można znaleźć m.in. na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać pomoc świadczoną w ramach tej części programu „Czyste Powietrze”, czyli dofinansowanie jakich inwestycji?

Po pierwsze – w ramach tej części projektu można finansować te działania, które rozpoczęto nie wcześniej niż pół roku przed datą złożenia wniosku, którego przedmiotem jest dofinansowanie.

W tej części programu można także uzyskać dofinansowanie realizacji już sfinalizowanych, ale tu również istnieje warunek czasowy – takie inwestycje nie mogły zostać rozpoczęte wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku oraz nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą rozpoczęcia naboru do części trzeciej programu (czyli 25 stycznia 2022 r.).

Jakie podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie?

O środki w ramach aktualnej części programu „Czyste Powietrze” mogą się ubiegać osoby fizyczne, które są właścicielami (ewentualnie współwłaścicielami) budynków mieszkalnych albo wydzielonych lokali mieszkalnych (warunkiem jest posiadanie dla nich wyodrębnionej części hipotecznej).

Konieczne jest także spełnienie kryterium dochodowego, obliczanego na jednego członka rodziny. Przeciętny dochód w ten sposób rozumiany nie może przekraczać 900 zł w przypadku gospodarstwa składającego się z wielu osób i 1260 zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Regulamin określa szczegółowo również sposoby określania średniego dochodu, np. z uwzględnieniem informacji o prawach do zasiłków albo o prowadzeniu działalności gospodarczej przez wnioskodawcę.

Więcej informacji na temat rekrutacji do 3 części Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie WFOŚiGW oraz na CzystePowietrze.gov.pl.

Czy program „Czyste Powietrze” spełnia pokładane w nim nadzieje i czy Polacy rezygnują z nieekologicznych systemów grzewczych? Sprawdź tu.

Jeden komentarz o “Nabór wniosków do kolejnej części programu „Czyste Powietrze”

  1. Niestety przekraczam przeciętny dochód, żeby zakwalifikować się do programu , a już miałem nadzieję że będę mógł wymienić piec na ekologiczny.

Comments are closed.