Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP

Kolejna edycja wakacyjnego święta teatru w Hajnówce

To już szesnasta edycja wyjątkowego święta dla miłośników sztuki scenicznej, czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP w Hajnówce.

Cykl kilkudziesięciu spektakli, w którym będziemy mogli uczestniczyć, rozpoczął się 22 lipca 2022 r. Aż tyle przedstawień będzie można obejrzeć w zaledwie trzy letnie weekendy.

Formuła festiwalu sama w sobie jest niezwykła i wspaniale komponuje się z „niespiesznym” klimatem Podlasia, który z roku na rok znajduje coraz większą grupę nie tyle zwolenników, co prawdziwych admiratorów.

W codziennym zabieganiu, poddając się coraz szybszemu tempu cywilizacji i tzw. życia wielkomiejskiego, zapominamy o tym, że nie tylko możemy, ale mamy prawo celebrować czas i napełniać go wartościową „treścią”.

Dla wielu turystów takim wytchnieniem jest właśnie Podlasie – sama przyroda, krajobraz, jak i kultura materialna oraz duchowa, tworzona przez pokolenia.

Podlasie w „wydaniu” wakacyjnym daje zarówno turystom, jak i mieszkańcom jeszcze więcej „powodów” do tego, żeby przeżywać tu czas w sposób szczególny – stąd m.in. taka popularność festiwalu WERTEP.

Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Dlaczego zatem WERTEP jest szczególny? Jest to festiwal wędrowny, który przynosi na myśl niegdysiejsze występy podróżujących przez cały kraj, trup teatralnych.

Dzięki tej festiwalowej formule, artyści mogą się spotkać także z publicznością, na co dzień żyjącą w niewielkich ośrodkach – małych miasteczkach i wsiach.

W otulinie Puszczy Białowieskiej teatr „smakuje” absolutnie wyjątkowo.

Festiwal rozpoczął się w Hajnówce – Stacji Kultury. Przed nami ostatni „rozdział” tegorocznej edycji festiwalu, który w roku 2022 trwa dłużej niż poprzednie.

W tym roku różnorodny repertuar, w którym nie brakuje m.in. spektakli adresowanych do najmłodszych odbiorców, czyli najpiękniejszych bajek, ale również koncertów, przedstawień plenerowych i warsztatów artystycznych, zaprezentowany został także mieszkańcom i gościom Drohiczyna, Białowieży, Długiego Brodu, Narewki i kilku innych miejscowości.

W tegorocznej edycji festiwalu udział biorą grupy teatralne z Polski i z innych krajów, nawet z dalekiej Argentyny.