W miejscu dawnego zajazdu Bartnik powstaje Akademia Przyrody

W miejscu dawnego zajazdu Bartnik powstaje Akademia Przyrody

Wiosną 2024 roku z terenu, na którym znajdował się zajazd Bartnik w Hajnówce, został on całkowicie usunięty. Zamiast niego, na tym samym miejscu, zaczęła być tworzona Akademia Przyrody. Ta inicjatywa edukacyjna stanowi pierwszy etap transformacji tej społeczności miejskiej. W ramach projektu o nazwie „Hajnówka OdNowa”, miasto, które niegdyś funkcjonowało głównie na bazie sektora drzewnego i które do tej pory nie posiadało wyraźnie zdefiniowanego centrum, otrzyma nowy obiekt wielofunkcyjny skoncentrowany na edukacji przyrodniczej.

Różne zakątki naszego kraju w ostatnich latach stały się areną dla idei budowy centrów edukacyjnych. Przykłady to Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach, Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska w Krakowie czy Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie. Jednak, żadne z tych miejsc nie może pochwalić się tak unikalnym położeniem, jak Akademia Przyrody w Hajnówce, której sąsiadem jest Puszcza Białowieska, wpisana na listę UNESCO. Autorami projektu są pracownicy pracowni K&L Smart Design, którzy zdobyli pierwsze miejsce w konkursie na tę inicjatywę.

Architekci z wyżej wspomnianej pracowni podkreślają, że Akademia Przyrody powstaje we współpracy z norweskim miastem partnerskim Alta, które, podobnie jak Hajnówka, graniczy z miejscem będącym dziedzictwem na liście UNESCO. W Akademii Przyrody mieszkańcy oraz odwiedzający będą mieli okazję odkrywać sekrety Puszczy Białowieskiej. Projekt przewiduje także utworzenie Hajnowskiego Centrum Produktu Lokalnego promującego lokalnych producentów i ich towary. Dodatkowo powstanie Laboratorium Żywego Grzyba, które jest wynikiem współpracy z Politechniką Białostocką.