„Fotel Rakowieckiego” już zamontowany

„Fotel Rakowieckiego” już zamontowany

Wyjątkowa rzeźba odsłonięta w Hajnówce

Tadeusz Rakowiecki, jedna z najznamienitszych osobistości związanych z Hajnówką, doczekał się należytego upamiętnienia. Przy ulicy noszącej jego imię, 15 lipca 2022 r., odsłonięto wyjątkowy pomnik związany z wybitnym hajnowskim lekarzem i astronomem, czyli „Fotel Rakowieckiego”.

Monument jest dziełem profesora Jarosława Perszki. Rzeźba jest szczególna, bardzo charakterystyczna, przyciąga zainteresowanie – zarówno do siebie, jak i do osoby, którą upamiętnia i taki był zamiar, zarówno fundatorów pomnika, jak i samego autora.

Skąd pomysł, żeby to właśnie fotel upamiętnił Tadeusza Rakowickiego? Nie jest to zwyczajny mebel, ale rzeźbiona replika ulubionego fotela, z którego korzystał profesor. Odwzorowano w ten sposób głównie ramę fotela.

Historyczny fotel doczekał naszych czasów… W piwnicy jednego z mieszkańców Hajnówki i na szczęście udało się go uratować przez typowym losem starych, przechowywanych w piwnicach czy na strychach, mebli.

Ocalić od zapomnienia

Nowy pomnik w Hajnówce, jak każdy tego rodzaju obiekt, ma za zadanie uhonorować osobę lub ideę, którą w taki, czy inny sposób reprezentuje.

Nie zawsze jest to pomnik przedstawiający daną osobę. W XXI w. powstaje wiele monumentów, które nie są „oczywiste” w formie, co trafia do poczucia estetyki i samego pojmowania rzeczywistości przez współczesnego odbiorcę, obytego nie tylko z realizmem w sztuce, ale również abstrakcjonizmem, symbolizmem i wieloma innymi trendami, dziś w różny sposób łączonymi i prezentującymi nową jakość.

Pomnik ma być tym miejscem, które nas zatrzyma choć na chwilę, w biegu codzienności, po to, by pomyśleć o osobie, którą w ten sposób upamiętniono.

„Fotel Rakowieckiego” jest przykładem takiego właśnie rozwiązania. Przystając przy pomniku, będziemy mogli przypomnieć sobie zarówno samą osobę wybitnego lekarza, światowej sławy astronoma i jednocześnie hajnowskiego społecznika, ale również epokę, w której żył.

Sam fotel jest również świadkiem swoich czasów – przykładem produkowanych w Hajnówce, w okresie międzywojennym, charakterystycznych i cieszących się dużą popularnością mebli, utrzymanych w stylu modernistycznym.