Kilkadziesiąt utonięć w pierwszych dniach wakacji!

Kilkadziesiąt utonięć w pierwszych dniach wakacji!

Pamiętajmy o bezpieczeństwie nad wodą

Policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą. Tylko w pierwszych dniach wakacji (pod koniec czerwca) br. doszło do 29 utonięć. To bardzo dużo. Warto zauważyć, że w podobnym okresie, w ubiegłym roku, odnotowano 16 takich przypadków.

Nie wiadomo jeszcze, jakie będą statystyki lipca, jednak z uwagi na to, że wiele osób, w związku panującymi upałami, szukało wszelkich możliwości do tego, żeby spędzać czas nad wodą, można się spodziewać, że nie będą to liczby napawające optymizmem.

Mimo apeli wielu służb, co roku dochodzi do wielu tragedii nad wodą, a właściwie – w wodzie. Jedną z częstszych przyczyn jest picie alkoholu tuż przed wejściem do wody. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wystarczy łyk piwa, żeby doszło do takich zmian w organizmie, które spowodują to, że z wody już nie wypłyniemy.

Może się zdarzyć udar, skurcz mięśni, bezdech, a w sytuacji, gdy wiele osób jest w wodzie, można zostać niezauważonym i w związku z tym pomoc nadejdzie zbyt późno.

Nie narażajmy siebie i innych

Nie tylko alkohol może być powodem tragedii nad wodą. Nie wchodźmy do wody również bezpośrednio po posiłku.

Co roku, podczas kąpieli, czy to w morzu, czy w jeziorze lub rzece, traci życie również wiele dzieci. Jak to możliwe?

Zazwyczaj problemem jest niezauważenie tego, że dziecko się nie wynurza. Na plaży i w wodzie, w jednym czasie, przebywa wiele osób, dlatego bardzo ważne jest to, żeby cały czas ktoś obserwował nas z brzegu, w sposób szczególny należy zwracać uwagę na to, gdzie jest dziecko, które się kąpie. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do dramatu!

Tragedie na wakacjach z „udziałem” wody, nie dotyczą tylko utonięć. Co roku również wielu, głównie młodych ludzi, trafia na wózki inwalidzkie z powodu… skoków w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Skok, szczególnie na głowę, w takim miejscu, może zakończyć się śmiercią albo bardzo poważnymi obrażeniami.

Jeśli nie zachowujemy się rozsądnie korzystając z kąpieli, nie narażamy jedynie siebie na niebezpieczeństwo. Niestety, zdarza się często, że życie tracą również osoby, które decydują się nieść pomoc osobie tonącej.

Zróbmy wszystko, żeby wakacje były naprawdę szczęśliwe, czyli przede wszystkim – bezpieczne.