Dni Dawcy Szpiku w Hajnówce

Dni Dawcy Szpiku w Hajnówce

Możesz uratować komuś życie

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego jak poważnym problemem są nowotwory krwi, tymczasem – statystycznie rzecz ujmując – z częstotliwością co kilkadziesiąt minut ktoś w Polsce słyszy taką krytyczną diagnozę.

Nowotwór krwi, bardziej znany jako białaczka, jest potencjalnie chorobą bardzo groźną dla życia, jednak wielką szansą dla każdej osoby, która ma nie najlepsze rokowania, może się okazać przeszczep szpiku kostnego albo komórek macierzystych krwi.

Niestety, okazuje się, że jedynie w ponad dwudziestu procentach dawcą może się okazać ktoś z rodziny osoby chorej, zdecydowaną większość przeszczepów wykonuje się korzystając z materiału oddanego przez osobę niespokrewnioną.

W Polsce nadal dużym problemem jest nie największa liczba zgłoszeń do programów grupujących dawców.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Światowe dni „przypisane” różnym chorobom mają na celu uświadomić jak największej liczbie osób istnienie problemu, który przybiera rozmiary istotne dla społeczeństw. Takim problemem natury zdrowotnej są różnego rodzaju nowotwory, z których białaczka jest jednym z częściej diagnozowanych.

W przeciwieństwie do wielu innych chorób, w tym również nowotworowych, nawet najtrudniejszy nowotwór krwi można wyleczyć – za pomocą przeszczepu, jeśli będzie udany i pacjent (oraz jego rodzina) zachowają właściwy rygor po dokonaniu tego zabiegu i powrocie do domu.

Z uwagi na to, że na dawcę z rodziny można liczyć jedynie w jednym przypadku na cztery – najważniejsza w efektywnym leczeniu białaczki jest metoda przeszczepienia materiału od dawcy niespokrewnionego.

W Polsce na rzecz rejestracji dawców działają różne podmioty, w tym przede wszystkim Fundacja DKMS, której udało się już pomóc wielu pacjentom z nowotworami krwi z kilkudziesięciu krajów na całym świecie.

W dniach 27-28 maja 2022 r. Fundacja wraz ze sklepami Gama organizują wspólnie Dni Dawcy Szpiku. Również w Hajnówce można będzie dokonać rejestracji do programu – w sklepie należącym do sieci.