Pozbądź się azbestu ze swojego otoczenia!

Pozbądź się azbestu ze swojego otoczenia!

Miasto pomoże w usunięciu azbestu

Do 10 czerwca 2022 roku będą przyjmowane zgłoszenia mieszkańców Hajnówki zainteresowanych możliwością skorzystania ze specjalnego programu, w ramach którego miasto pomoże im w usunięciu z ich posesji azbestu, znajdującego się w różnych miejscach i przedmiotach.

Zazwyczaj są to elementy zadaszenia różnych budynków, wykonane z eternitu, w którym znajdują się związki azbestu.

Eternit był swego czasu bardzo popularnym materiałem, którego używano do wykonywania dachów, był tani, powszechnie dostępny i wydajny. Niestety, okazało się, że jest niebezpieczny dla człowieka i dla środowiska, dlatego należy się go jak najszybciej pozbyć.

Azbest może wykazywać między innymi działanie kancerogenne, dlatego nie warto zwlekać z pozbyciem się wszystkich elementów zawierających jego związki z okolicy, w której często przebywamy, szczególnie jeśli jest to dach domu albo zabudowań gospodarczych.

Nabór zgłoszeń trwa

W związku z koniecznością usunięcia azbestu, Burmistrz Miasta Hajnówki ogłosił nabór zgłoszeń od wszystkich zainteresowanych mieszkańców, którzy chcą pozbyć się elementów azbestowych ze swoich posesji.

Pomoc świadczona w ramach tej specjalnej usługi będzie kompleksowa, co oznacza, że miasto wspomoże demontaż elementów zawierających azbest, jak również całościowe jego usunięcie, odbiór oraz transport i końcowe unieszkodliwienie, zgodnie z zasadami bezpiecznego składowania i utylizacji odpadów niebezpiecznych.

Takich prac nie należy podejmować samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do zwiększenia zagrożenia ekologicznego.

Jeśli jesteśmy zainteresowani pomocą miasta w tym zakresie, warto zgłosić się już teraz, ponieważ usługa realizowana będzie do kwoty przewidzianej na to w budżecie miasta i zgodnie z kolejnością zgłoszeń.