Kolejna edycja tradycyjnego festynu białoruskiego

Kolejna edycja tradycyjnego festynu białoruskiego

Święto kultury białoruskiej

Już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca 2022 r., odbędzie się kolejna, czternasta edycja, popularnego festynu, którego celem jest krzewienie kultury białoruskiej. Na to ważne dla miejscowej społeczności, jak i dla gości Podlasia wydarzenie, zaprasza główny organizator, czyli Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Cykl imprez przygotowywanych pod hasłem „I tam żywuć ludzi” cieszy się od kilkunastu lat niesłabnącą popularnością. Tak z pewnością będzie również i w tym roku. Impreza będzie się mogła odbyć dzięki współpracy MiOKB z lokalnymi społecznościami i innymi instytucjami kultury, które dbają o to, żeby wraz ze zmniejszającą się liczebnością ludności wielu tutejszych wiosek, nie zniknęła też piękna lokalna kultura, wyrażająca się w pieśniach, muzyce, tańcu, sztukach plastycznych i kulinariach.

Przez ostatnich trzynaście lat udało się zorganizować kilkadziesiąt podobnych festynów, które były prawdziwym świętem kultury białoruskiej. Festyny odbywają się w różnych miejscowościach. Gdzie w tym roku można się będzie bawić już 12 czerwca?

Pogreby zapraszają

Najbliższy festyn będzie jednocześnie już trzecim w 2022 roku. Tym razem uczestnicy zaproszeni zostali do wsi Pogreby, znajdującej się w gminie Kleszczele. Wydarzenie zaplanowano na godziny popołudniowe.

Program imprezy jest bogaty i różnorodny, dlatego z pewnością każdy znajdzie taki punkt, który zainteresuje go w sposób szczególny.

Początek festynu – o godzinie 14:00. Wydarzenie rozpocznie występ grupy tanecznej z Hajnowskiego Domu Kultury. Następnie zaprezentuje się zespół śpiewaczy i soliści specjalizujący się w muzyce białoruskiej.

Podczas festynu działać będzie również kramik, który da możliwość nabycia pamiątek i rękodzieła artystycznego.

Można będzie też zapoznać się z dorobkiem miejscowych fotografików. W czasie festynu zaprezentowane zostaną zdjęcia korespondujące tematyką i klimatem z głównym hasłem imprezy – „I tam żywuć ludzi”.