Ważne badania dla dzieci w Hajnówce

Ważne badania dla dzieci w Hajnówce

Czy wiesz, co jesz?

Jakość żywności w powszechnym obiegu handlowym pozostawia wiele do życzenia. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie sytuacja ta niekoniecznie ulegnie znaczącej poprawie – z uwagi na rosnące bardzo dynamicznie ceny artykułów spożywczych i co za tym idzie – na ograniczenia finansowe w wielu polskich budżetach domowych.

Czy to oznacza, że sytuacja jest beznadziejna i nie można jej poprawić w żaden sposób? Z pewnością nie warto snuć aż tak pesymistycznych wizji. Zawsze można podjąć racjonalne kroki, które doprowadzą nas do lepszych rozwiązań, co w przypadku zachowania dobrego stanu zdrowia, szczególnie u dzieci, ma albo powinno mieć dla wszystkich znaczenie priorytetowe.

Jesteśmy tym, czym jemy? Trudno odmówić temu powiedzeniu racji.

Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku żywności jest świadomość tego, co spożywamy. Nie zawsze można to stwierdzić bez specjalistycznych badań. Na takie zdecydowała się właśnie Gmina Miejska Hajnówka – będą one dotyczyły obecności w organizmach dzieci niebezpiecznej substancji, jaką jest glifosat.

Miasto wykona bezpłatne badania na obecność glifosatu w organizmie

Badania na obecność i stężenie glifosatu w organizmie zrealizowane zostaną bezpłatnie. Gmina podpisała stosowną umowę ze specjalistyczną firmą wykonującą takie badania. Stało się to miesiąc temu, natomiast badania odbędą się w kilku transzach.

Pierwsza grupa dzieci zgłoszonych do programu została przebadana dziś, 16 maja 2022 . Następne badania zaplanowano na jutro, 17 maja. Kolejne odbędą się 23 i 24 maja 2022 r.

Łącznie badanie zostanie przeprowadzone u stu uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w Hajnówce.

Badanie nie różniło się pod względem procedury od powszechnie wykonywanych i najpopularniejszych badań laboratoryjnych. Rodzice zostali poproszeni o dostarczenie do punktu pobrań próbek moczu dzieci. Wyniki można będzie sprawdzić za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego.

Dowiedz się więcej o tym, jakiej żywności nie kupować i dlaczego.