Najważniejsze informacje dla grzybiarzy w województwie podlaskim

Najważniejsze informacje dla grzybiarzy w województwie podlaskim

Sierpień i wrzesień to miesiące, w których w lasach całej Polski pojawiają się grzybiarze. Niezależnie od dnia tygodnia i aury pogodowej przemierzają wiele kilometrów w poszukiwaniu upragnionych grzybów. Sezon jest już bowiem w pełni, dlatego postanowiliśmy stworzyć aktualną mapkę miejsc, do których warto się udać na zbiory. Warto jednak pamiętać o zachowaniu czystości w lasach, a także odpowiednim, cichym zachowaniu, które nie będzie przeszkadzać i płoszyć licznej zwierzyny. Gdzie zatem warto wybrać się na grzyby?

Sprawdzone miejsca, w których można swobodnie zbierać grzyby

Co i rusz pojawiają się doniesienia o wysypie grzybów. Osoby z całego województwa podlaskiego chwalą się swoimi zbiorami na stronach portali społecznościowych. Postanowili więc zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu, abyście mogli samodzielnie zdecydować, w której lokalizacji warto się pojawić. Ciekawym miejscem są lasy w okolicach Gródka oraz w Waliłach. Niemal na całym obszarze Puszczy Białowieskiej oraz Augustowskiej można natknąć się na okazy wielu gatunków. Jak donoszą mieszkańcy Suwałk, piękne okazy grzybowe można dostać również w okolicach Białej Wody czy Osinek. Warto będąc w tamtym regionie zajrzeć do zagajników koło podsuwalskiej Szwajcarii. Wszystkim zainteresowanym polecamy również zapoznanie się z innymi lasami w naszym regionie. To doskonały czas na owocne zbiory najróżniejszych grzybów, rozpoczynając od opieńków, po podgrzybki, borowiki i maślaki.

Jak zachowywać się w lesie? Przypominamy

Choć zaprawieni grzybiarze doskonale wiedzą, w jaki sposób zachowywać się wchodząc do lasu, wciąż pojawiają się w nim osoby, które robią rzeczy niedozwolone. Przede wszystkim wybierając się na całodzienną wycieczkę dobrze zabrać ze sobą woreczki na śmierci. Wszelkie jedzenie czy picie nie jest przecież zabronione, jednak pozostawianie papierków po cukierkach czy chipsach – już tak. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy wstęp w dane miejsce nie jest zabronione. W okresach suchych, zwłaszcza latem choć nie tylko. Zdarza się bowiem, że na skutek suszy Państwowe Lasy wprowadzają zakaz. Wtedy też należy uszanować ich decyzje bowiem nie dostosowanie się może grozić mandatem. Wszyscy zainteresowani powinni również wiedzieć, że las jest przede wszystkim miejscem zwierząt. Nie wolno więc krzyczeć, ani wydawać innych głośnych dźwięków żeby nie straszyć zwierzyny.