Stan wyjątkowy a życie w powiecie hajnowskim

Stan wyjątkowy a życie w powiecie hajnowskim

Wprowadzony na początku września stan wyjątkowy obejmuje 183 przygraniczne miejscowości, znajdujące się na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego. Niestety w powiecie hajnowskim stanem wyjątkowym zostało łącznie objętych 25 miejscowości. To dla niektórych duże utrudnienie, a przede wszystkim strata, bowiem turystów brak.

Brak odwiedzających od początku września

Jak twierdzą mieszkańcy wszyscy turyści znajdujący się na terenie objętym stanem wyjątkowym już 2 września wyjechali. Widać to było po ilości samochodów, która opuszczała powiat. Można przypuszczać, że większość z nich zrobiła to wynikającego rozporządzenia prezydenta RP. Najgorsze, że lokalni mieszkańcy zastanawiają się, czy jeszcze wrócą. Piękne tereny nie okazały się jednak tak bezpieczne, jak wszyscy myśleli. Wielu spośród osób prowadzących gospodarstwa turystyczne zastanawia się, czy przypadkiem nie skończyła się era turystyki w powiecie hajnowskim. Z drugiej jednak strony słychać głosy, które cieszą się z takiego obrotu sprawy. Wreszcie nastał spokój i cisza. Jeszcze inni przywołują wspomnienia ze stanu wojennego i najzwyczajniej w świecie odczuwają niepokój. Władze gmin wskazują również, że z powodu stanu wyjątkowego wiele imprez integrujących społeczność po prostu się nie odbędzie. Mowa tu np. o Święcie pieczonego ziemniaka.

Czy życie tych ludzi tak bardzo się zmieniło?

Mieszkańcy twierdzą, że nie jest aż tak wiele zmian. Czasem na niebie pojawi się wojskowy myśliwiec. Niekiedy można zobaczyć wóz straży granicznej. Jest też zdecydowanie więcej policji. Mało za to cywilnych wycieczek samochodami z rejestracjami z poza powiatu. Czasem można za to zobaczyć osoby przejeżdżające na rowerach, jednak nawet one są ostrożne. W okolicznych lasach pojawiają się bowiem mobilne kontrole.

W całej gminie Czeremcha można spotkać bardzo grzecznych i uprzejmych policjantów. To młodzi funkcjonariusze z…Gdańska. Na kontroli trzeba się zatrzymać, okazać ważny dokument ze zdjęciem, a także powiedzieć skąd i dokąd się jedzie. Warto również podać cel tej podróży.