Przyrodnicza wędrówka poznawcza – Spacer Mykologiczny w lesie nad jeziorem Sajno
Niedzielne popołudnie 20 października obfitowało w niecodzienną edukacyjną przygodę dla ponad dwudziestu osób. Zorganizowany przez nasze Bractwo „Spacer Mykologiczny w lesie nad j. Sajnem” oferował nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu, ale także cenną lekcję z zakresu mykologii. Naszym przewodnikiem był dr Michał Gorczak, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego i członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, który od lat jest zaangażowany w tworzenie wystawy grzybów Puszczy Białowieskiej przy Białowieskim Parku Narodowym.
Frekwencja i zaangażowanie uczestników było bardzo duże, co nas niezmiernie cieszy. Zainteresowanie prezentacją dr Gorczaka oraz liczne pytania o kolejne takie wydarzenia pokazały nam, jak ważna jest edukacja ekologiczna. Uczestnicy spaceru mieli okazję zdobyć szeroką wiedzę na temat ekosystemów leśnych oraz ich poszczególnych składników, a wszystko to w przyjaznej atmosferze.
Oto relacja jednej z uczestniczek spotkania, Ewy Bartkowiak, która była pomysłodawczynią tego wydarzenia: „To było zaskakujące doświadczenie. W czasie, gdy inni wracali z pustymi koszykami, my odkryliśmy bogactwo leśnej flory na obrzeżach miasta. Pomimo początkowych obaw, że spacer będzie nieciekawy, okazało się inaczej. Na niewielkim obszarze natrafiliśmy na ponad 20 gatunków grzybów! Co więcej, dokonaliśmy naukowego odkrycia – natknęliśmy się na rzadki gatunek grzyba różoporek ceglastoczerwony. To stanowisko jest jedno z nielicznych w Polsce i, jak się zdaje, jedyne odnotowane w Puszczy Augustowskiej.”
Przewodnikiem podczas naszej przyrodniczej wędrówki był dr Michał Gorczak. Na pytania uczestników spaceru dotyczące jadalności napotykanych grzybów odpowiadał: „może niekoniecznie” lub „może być dodatkiem do innych grzybów”. Przekazał nam również ciekawą informację o kanibalizmie wśród grzybów – Szpileczka czerniejąca to gatunek, który rośnie na owocnikach innych grzybów kapeluszowych i wytwarza na nich swoje efektowne czapki.