Chór "Polifonia" z Litwy zwycięzcą 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i Białymstoku

Chór "Polifonia" z Litwy zwycięzcą 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i Białymstoku

Na Litewskim Państwowym Chórze Kameralnym „Polifonia” z Siaulai spoczął zaszczyt noszenia tytułu Primus Inter Pares podczas 43. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2024, który dobiega końca w niedzielę (2.06) w Białymstoku.

Oficjalne ogłoszenie rezultatów tego prestiżowego festiwalu, który jest uważany za jedno z najważniejszych światowych wydarzeń poświęconych muzyce cerkiewnej, miało miejsce przed koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2024, który odbywał się w Białymstoku, wystąpiło łącznie jedenaście chórów. Zgodnie z tegoroczną formułą wydarzenia, chóry z Polski, Armenii, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Węgier nie prezentowały konkursowych wystąpień, ale dawały pełne koncerty. Rywalizacja toczyła się w formule „primus inter pares”, czyli „pierwszy wśród równych”.

Państwowy Chór Kameralny „Polifonia” z Siaulai na Litwie pod batutą Linasa Balandisa zdobył tytuł Primus Inter Pares. Armeński Państwowy Chór Kameralny Erywania, prowadzony przez Kristinę Voskanyan, otrzymał najwyższe wyróżnienie w kategorii chórów zawodowych.

Mołdawski chór „Gloria” z Uczelni Muzycznej imienia Sztefana Njagi z Kiszyniowa, dyrygowany przez Walerię Diaconu, zdobył pierwsze miejsce wśród chórów amatorskich.