Operacja policyjna na terenie powiatu hajnowskiego: zatrzymano 4 kurierów przemycających nielegalnych imigrantów

Operacja policyjna na terenie powiatu hajnowskiego: zatrzymano 4 kurierów przemycających nielegalnych imigrantów

Na terenie powiatu hajnowskiego, w ciągu ostatnich dwóch dni, funkcjonariusze policji zatrzymali czterech kurierów umożliwiających nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej. Ci przewoźnicy transportowali osoby, które nielegalnie wniknęły na terytorium Polski. Szczególną uwagę zwrócił jeden z kierowców renault, którego zauważył dowódca lokalnej patrolówki wracający do swojego domu po zakończonej służbie.

Analizując sytuację, stróż prawa natychmiast skontaktował się z patrolami znajdującymi się w pobliżu, a sam podążył za podejrzanym pojazdem. Po krótkim czasie auto zostało zatrzymane do kontroli. W wyniku interwencji okazało się, że za kierownicą siedział obywatel Ukrainy, który przewoził czterech imigrantów pochodzących z Iranu.

Pomimo intensyfikacji działań kontrolnych, ruch kurierów wspierających migrantów w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej nie wykazuje oznak spowolnienia. W kolejnym incydencie hajnowska drogówka w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymała do kontroli Toyotę, którą kierował 45-letni obywatel Tadżykistanu. W pojeździe znaleźli trzy osoby z Iranu.

Do kolejnego zatrzymania doszło wczoraj wieczorem, kiedy funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu na terenie Hajnówki zatrzymali obywatela Kazachstanu kierującego toyotą. W jego telefonie komórkowym znaleziono pinezkę oznaczającą miejsce na mapie, a wskazane miejsce doprowadziło policjantów do trzech obywateli Iraku.

Ostatni kurier wpadł w ręce poznańskich mundurowych na terenie gminy Hajnówka. Mężczyzna pochodzący z Mołdawii kierujący seatem również posiadał w swoim telefonie oznaczenie miejsca odbioru migrantów. Tamtejsi policjanci ujawnili dwóch obywateli Iraku.

Zarówno migranci jak i ich przewoźnicy zostali przekazani Straży Granicznej. Za udzielanie pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi surowa kara – do 8 lat pozbawienia wolności.