Szpital w Hajnówce z certyfikatem bezpieczeństwa

Szpital w Hajnówce z certyfikatem bezpieczeństwa

Hajnowski SPZOZ wyróżniony

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce jako jeden z kilku w województwie podlaskim uzyskał certyfikat „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent” – w ramach pierwszej edycji programu pod tą samą nazwą.

Oprócz hajnowskiej placówki, certyfikat ten otrzymały również cztery inne jednostki z Podlasia.

Celem programu jest popularyzacja wysokich standardów opieki nad pacjentem i stosowania dobrych praktyk w placówkach medycznych.

Znalezienie się w gronie zaledwie kilku placówek z całego województwa świadczy o wysokiej jakości usług oferowanych przez największą placówkę medyczną w mieście. Oprócz szpitala w Hajnówce wyróżniono również Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, SPZOZ w Siemiatyczach, SPSZ MSWiA w Białymstoku oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Konkurs prowadzony był na terenie całego kraju. Łącznie do programu przystąpiło ponad sześćdziesiąt placówek.

Optymalne bezpieczeństwo dla pacjenta w szpitalach

Program „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” stworzono z myślą o zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w jednostkach służby zdrowia. Okazuje się, że co roku w polskich szpitalach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy zranień, które mogą być groźne dla pacjenta.

Wynikają one ze stosowania określonych procedur medycznych, z użyciem sprzętu medycznego. Gdy dojdzie do nieprawidłowości, wówczas może to być niebezpieczne i to w znacznym stopniu. W ten sposób można np. doprowadzić do zakażenia i co za tym idzie do rozwoju poważnych chorób.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, istnieje obowiązek ewidencjonowania tego typu zdarzeń, jednak jak wynika z badania oceniającego wdrażanie dyrektywy Rady UE w tym zakresie, nadal wiele zranień nie jest odnotowywanych.

Podpisanie deklaracji programowej stanowi potwierdzenie zobowiązania placówki do przestrzegania zasad znacząco zwiększających poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywania różnych czynności związanych z terapią. Program przewiduje również konieczność organizowania cyklicznych szkoleń dla personelu.

Interesujesz się medycyną? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie TargiZdrowia.pl.