Zarejestruj źródło ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Zarejestruj źródło ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Masz czas tylko do 30 czerwca

Wielkimi krokami zbliża się termin ostateczny, do którego właściciele nieruchomości są zobowiązani do rejestracji używanego źródła (lub źródeł) ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Czasu zostało już niewiele, tymczasem w całej Polsce obowiązku tego nie zrealizowało nawet kilkadziesiąt procent podmiotów.

Nie inaczej (jeszcze kilka dni temu) było w Hajnówce. W związku z tym na stronie internetowej miasta pojawiła się informacja, której celem było przypomnienie – jak się okazuje wielu mieszkańcom – o upływającym niedługo terminie.

W Hajnówce jeszcze niemal czterdzieści procent osób nie dokonało wymaganego zgłoszenia do ewidencji.

Zobligowany do rejestracji jest każdy właściciel domu jednorodzinnego, który korzysta z systemu grzewczego, a także budynków gospodarczych (ogrzewanych) i innych nieruchomości w obrębie gospodarstwa domowego, jeśli są ogrzewane.

Za brak wpisu grozi wysoka kara – od pięciuset do pięciu tysięcy złotych. Nie warto zatem zwlekać i ewentualnie – zapomnieć o tym obowiązku.

Zgłoszenie jest szybkie i proste

Samo dokonanie zgłoszenia nie powinno nastręczać nikomu żadnych trudności. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, na kim ciąży ten obowiązek?

Dotyczy on każdego właściciela (albo zarządcy budynku) ogrzewanego, a dokładniej tego, w którym znajduje się źródło ciepła oraz spalania paliw. Obowiązek ten wprowadzono z dniem 1 lipca 2021 roku.

Samą deklarację można złożyć w sposób tradycyjny – w formie papierowej. Dokument należy dostarczyć do Urzędu Gminy Miasta Hajnówka.

Można też to uczynić za pośrednictwem Internetu i tę formę warto w sposób szczególny polecić, ponieważ wszystkie czynności związane ze złożeniem deklaracji można wykonać online, bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas.

Wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. System elektroniczny zapewni szybkie i bezpieczne przekazanie uzupełnionej deklaracji.