Nowe zasady dotyczące handlu prowadzonego przez rolników

Nowe zasady dotyczące handlu prowadzonego przez rolników

Produkty regionalne w Hajnówce i w okolicach

Hajnówka może się poszczycić doskonałymi wyrobami spożywczymi i rękodzielniczymi, pochodzącymi m.in. z lokalnych gospodarstw.

Na terenie miasta i okolicznych miejscowości produkowana jest żywność, której jakości mogą pozazdrościć mieszkańcy innych regionów Polski. Nie bez powodu jest bardzo popularna, nie tylko wśród mieszkańców miasta i lokalnej społeczności, ale również wśród przyjezdnych i turystów, którzy tłumnie odwiedzają Podlasie słynące z zamiłowania do ekologii i wspaniałej przyrody.

W regionie działa wiele mniejszych i większych gospodarstw zajmujących się produkcją rolniczą i okołorolniczą, która cieszy się dużym uznaniem konsumentów. Wiele z tych gospodarstw może się pochwalić bogatą tradycją i kultywowaniem regionalnych przepisów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Powstają też nowe gospodarstwa, tworzone i prowadzone przez pasjonatów.

Pochodzące z Podlasia sery i inne produkty mleczne, miody i przetwory owocowe oraz inne wyroby dystrybuowane są zarówno przez sieci handlowe i lokalne sklepy, jak i bezpośrednio – przez samych rolników, którzy oferują je na miejscowych placach targowych, jednym z nich jest targowica w Hajnówce.

Nowe zasady prowadzenia handlu na placu targowym

Od 31 marca 2022 r., m.in. w Hajnówce, obowiązują nowe przepisy dotyczące prawa miejscowego, w tym prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników.

Zgodnie z nimi można będzie prowadzić lokalną działalność handlową na popularnym placu targowym w Hajnówce, przy ulicy Targowej. Handel będzie się tu odbywał dwa dni w tygodniu – w piątki i w soboty.

Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta.

Rolnicy i domownicy rolników będą mogli oferować produkty rolne, spożywcze i rękodzielnicze, jeśli zostały one wytworzone w ich własnym gospodarstwie rolnym.

Osoby te są zobowiązane do potwierdzenia stosownego statusu podmiotów uprawnionych do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Zarówno rolnicy, jak i ich domownicy, którzy będą chcieli na powyższych warunkach prowadzić handel w wyznaczonych miejscach mają prawo do skorzystania ze zwolnienia z opłaty pobieranej standardowo w związku z prowadzeniem handlu na targowiskach.