Koncert charytatywny w Hajnówce

Koncert charytatywny w Hajnówce

Na pomoc Ukrainie

Wojna za naszą wschodnią granicą trwa już ponad miesiąc. Do Polski przybyło ponad dwa miliony uchodźców. To oznacza, że od czasów II wojny światowej nie było w Europie tak dużego i tak szybkiego ruchu uchodźczego.

Mimo skierowania pieniędzy budżetowych na pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, nadal budżet „uchodźczy” jest niewystarczający. Skala nowego zjawiska demograficzno-społecznego, z jakim Polska aktualnie się mierzy jest potężna, a wstępne obliczenia dotyczące kosztów tej wielkiej operacji okazały się niedoszacowane.

Specjalna ustawa, która została uchwalona przez Sejm była „obliczona” na pomoc dla ok. 800 tys. osób, tymczasem możemy być pewni, że w Polsce przebywa być może nawet dwa razy więcej uchodźców.

Niestety, Polska nadal nie otrzymała wsparcia finansowego ze strony organizacji międzynarodowych, a jak podkreślają eksperci, pierwsza fala pomocy, która była niezwykle dynamiczna i powodowana wielkim współczuciem Polaków dla Ukraińców, musi opaść.

Środki prywatne, jakie przeciętny mieszkaniec Polski może i chce wydać na pomoc są ograniczone, szczególnie w obliczu dynamicznie rosnącej inflacji.

Nietypowe „bilety”

Co możemy zrobić, żeby funkcjonowanie w ramach nowej i trudnej dla nas wszystkich rzeczywistości nie nastręczało dodatkowych problemów? Z pomocą może nam przyjść kultura i z takiego założenia wyszli organizatorzy koncertu, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Hajnowskim Domu Kultury.

Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Po czasie naznaczonym pandemią, co wiązało się m.in. z zawieszeniem działalności kulturalnej, wszyscy jesteśmy spragnieni kontaktów ze sztuką i czasu spędzonego pośród ludzi, którym nieobca jest np. muzyka.

Jeśli dodatkowo możemy swoim udziałem w wydarzeniu wesprzeć ważny cel charytatywny – tym bardziej taki koncert cieszy. Tego rodzaju imprezy organizowane są w wielu polskich miastach, m.in. w Siemianowicach. To doskonały sposób na zebranie darów, środków finansowych, ale również na spotkanie z artystami i integrację Polaków z uchodźcami.

Nie inaczej było 3 kwietnia 2022 r., kiedy na scenie Hajnowskiego Domu Kultury podczas koncertu charytatywnego zaprezentowali się artyści z Polski i z Ukrainy.

Biletem wstępu na koncert były… dary na rzecz potrzebujących. Wciąż bardzo potrzebne są m.in. środki higieny osobistej i czystości, żywność, szczególnie trwała, taka jak różnego rodzaju konserwy, makarony, bakalie, żywność instant, woda, zbierane były także artykuły szkolne dla dzieci.

Pamiętajmy, że wśród uchodźców z Ukrainy połowę stanowią dzieci w różnym wieku – od niemowląt do nastolatków.