Cenna inicjatywa przyrodnicza w Hajnówce

Cenna inicjatywa przyrodnicza w Hajnówce

Akademia Przyrody dla mieszkańców i turystów

Hajnówka jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zainteresowanie Hajnówką ma związek przede wszystkim z bogactwem przyrodniczym całego regionu, którego największą gwiazdą jest Puszcza Białowieska.

Mogłoby się wydawać, że żyjąc w tak szczególnym miejscu, wiemy niemal wszystko na temat jego tajemnic. Podobnie, gdy je odwiedzamy – zazwyczaj nikt nie przyjeżdża do Hajnówki czy Białowieży, nie wiedząc, z jakiego powodu. Zanim się tu wybierzemy – pozyskujemy informacje z różnych źródeł na temat tego wyjątkowego regionu, w którym prym wiedzie przyroda.

Okazuje się jednak, że wiedzy nigdy za wiele i tak naprawdę warto byłoby przekazywać wiedzę na temat Puszczy Białowieskiej w zupełnie nowej formule. Będzie to możliwe dzięki Akademii Przyrody, która będzie pełniła funkcję edukacyjną i zarazem turystyczną.

Inicjatywa ma na celu przybliżanie wiedzy na temat życia takiego wyjątkowego kompleksu fauny i flory, jakim jest Puszcza Białowieska – zarówno dzieciom, młodzieży, jak i starszym odbiorcom. W związku z tym Akademia Przyrody będzie realizowała różne projekty i programy, adresowane do wielu grup wiekowych.

Alternatywa dla klasycznych działań oświatowych

Akademię Przyrody powołano po to, żeby w atrakcyjny, a nawet alternatywny sposób przekazywać istotną wiedzę o Puszczy Białowieskiej osobom, które mieszkają w jej otulinie, jak i przyjezdnym.

Programy edukacyjne będą przygotowywane i realizowane we współpracy z instytucjami edukacyjnymi i naukowymi. Akademia będzie miejscem łączącym zabawę i edukację dla dzieci (począwszy od wieku przedszkolnego).

Nie zabraknie również nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które mogą zainteresować współczesną młodzież, przyzwyczajoną do multimedialnych pomocy dydaktycznych.

Takie formy nie zawsze sprzyjają efektywnej edukacji, jednak w przypadku prowadzenia działań oświatowych dotyczących przyrody – sprawdzają się doskonale, pobudzając wyobraźnię dzięki atrakcyjnej formie (prezentacja obrazów i filmów) i zachęcając do tego, żeby poznać Puszczę Białowieską nie tylko w świecie wirtualnym, ale przede wszystkim – na żywo.

Nic nie zastąpi osobistego doświadczenia w poznawaniu przyrody.