Hajnówka promuje kulturę ludową – XIV Przegląd „Haft i Koronka”

Hajnówka promuje kulturę ludową – XIV Przegląd „Haft i Koronka”

Hajnowski Dom Kultury zaprasza rękodzielników

To już czternasta edycja cieszącego się bardzo dużą popularnością Przeglądu „Haft i Koronka”, odbywającego się w Hajnówce. Do wzięcia udziału w tym szczególnym pokazie zaprasza Hajnowski Dom Kultury.

W Przeglądzie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani rękodzielnicy, zarówno z samej Hajnówki, jak i z miejscowości powiatu hajnowskiego. Osoby parające się rękodziełem są zobowiązane do przedstawienia prac wykonanych samodzielnie.

Dzieła mogą być wykonane w różnych technikach. Przyjmowane będą zarówno hafty, koronki, prace wykonane techniką mieszaną, prace koralikowe, sutasz i inne.

Najczęściej prezentowany jest haft krzyżykowy, richelieu oraz haft płaski. Można się również spodziewać, że także koronki, podobnie jak w poprzednich edycjach Plebiscytu, będą „reprezentowane” przez wiele technik, takich jak: koronka szydełkowa, klockowa, czy też igłowa.

Prace można zgłaszać do 26 marca 2022 roku. Przyjmowane będą w pracowni plastycznej Hajnowskiego Domu Kultury.

Zasady prezentacji rękodzieła artystycznego

Każda osoba, która chce uczestniczyć w przeglądzie haftu i koronczarstwa może przedstawić maksymalnie do pięciu prac, które zostały wykonane samodzielnie i własnoręcznie, bez udziału żadnych maszyn. Jakie mogą to być prace?

Przykładowo: serwety, obrusy, komplety stołowe, narzuty, ale również ozdoby i inne części ubioru. Przyjmowane będą także hafty na kanwie. Wszystkie prace należy podpisać.

Po terminie, do którego można zgłaszać swoje prace, zostaną one zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie. Jej otwarcie jest planowane na dzień 8 kwietnia 2022 roku. Prace można będzie obejrzeć w siedzibie Hajnowskiego Domu Kultury.

Po zakończeniu wystawy, wszystkie prace wrócą w ręce ich wykonawców i właścicieli.

Sztuka haftu cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy oferta wielu domów kultury, proponujących warsztaty, dzięki którym można się nauczyć podstawowych zasad tego rękodzieła artystycznego.