Fotogeniczne Podlasie

Fotogeniczne Podlasie

Konkurs „Podlasie w obiektywie” – rozstrzygnięty

Znane są już wyniki siedemnastej edycji cieszącego się niesłabnącą popularnością ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie” im. Wiktora Wołkowa.

Zainteresowanie było bardzo duże, o czym świadczy liczba uczestników i nadesłanych prac. W konkursie wzięło udział ponad sto sześćdziesiąt osób. Zdjęcia pokazywały klimat Podlasia z różnej perspektywy.

Podlasie na każdej konkursowej fotografii jest inspirujące, ciekawe, jedyne w swoim rodzaju. Który podlaski „akcent” wybija się jako ten szczególnie lubiany przez miłośników tego niezwykłego regionu?

Zdecydowanie największą estymą fotograficy biorący udział w konkursie darzyli puszczę Białowieską, co jest niemal oczywiste.

Z drugiej strony – nie jest łatwym zadaniem pokazać puszczę w sposób na tyle indywidualny, żeby w obiektywie prezentowała się pięknie (taki efekt jest niemal pewny), ale również zaskakująco.

Według jury konkursowego ta sztuka udała się wszystkim laureatom, a w sposób szczególny zwycięzcy, Michałowi Pieściukowi z Olsztyna, któremu „zatrzymał” Puszczę Białowieską w najciekawszych kadrach.

Niemal pół tysiąca zdjęć

Jury konkursu „Podlasie w obiektywie” nie mogło narzekać na brak pracy. Oceniło niemal pięćset zdjęć.

W najnowszej edycji Puszcza Białowieska zdecydowanie zdominowała konkurs, jako prawdziwa ikona i duma Podlasia.

Można ją podziwiać zarówno od strony fauny, jak i flory. Puszcza jawi się na zdjęciach jako zjawisko, samoistny świat, istniejący niezależnie od zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości, w różnych jej wymiarach.

Jest monumentalna, wielowątkowa, pasjonująca, silna… Być może dlatego, szczególnie dziś, staje się obiektem fascynacji człowieka XXI w., zbyt często targanego zmiennymi uczuciami i emocjami.

Puszcza daje poczucie sensu i mocy. Dystansuje od spraw, które zbyt często grają zbyt ważne role w naszym życiu. Stąd powrót wielu z nas do natury, będącej zawsze doskonałym natchnieniem, również dla kreatywności artystycznej.

To szczególne „połączenie”, czyli prace fotograficzne, które zostały nagrodzone w konkursie można będzie podziwiać do końca roku w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej.