XV Festyn Archeologiczny już za nami

XV Festyn Archeologiczny już za nami

To była wspaniała impreza. Pierwsza od czasu pandemii zorganizowana w powiecie hajnowskim. Nie ma się zatem czemu dziwić, że zgromadziła wielu okolicznych mieszkańców, którzy wspólnie bawili się ze sobą na świeżym powietrzu. Nie było maseczek, ani też żadnych obostrzeń. Każdy więc mógł swobodnie wziąć w niej udział. A było warto, bowiem organizatorzy zadbali o szereg wspaniałych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak przebiegała impreza w Zbuczu? Czy Festyn spodobał się mieszkańcom?

Europejskie Dni Dziedzictwa

Warto nadmienić, że festiwal Archeologiczny w Zbuczu ma już swoją tradycję. Odbywa się on bowiem w ramach Europejskich Dnia Dziedzictwa i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale również turystów. To ogromne przedsięwzięcie, mogące istnieć dzięki zaangażowaniu wielu osób – w tym również wicemarszałka województwa. Tegoroczna edycja skupiła się na dziedzictwie kulinarnym więc na festynie pojawiło się kilka kółek gospodyń wiejskich, które prezentowały i częstowały lokalnymi przysmakami.

Historyczne wartości przekazywane współczesnym pokoleniom

Nie bez powodu Festiwal Archeologiczny ma miejsce w Zbuczu. Badania prowadzone już w 2004 przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk potwierdziły, iż to właśnie ta miejscowość ma głębokie, średniowieczne korzenie. Jak udało się ustalić, jej powstanie datowane jest na koniec IX i początek X wieku. Trudno się zatem dziwić, iż Zbucz jest najlepszym w województwie hajnowskim wyborem na tego typu działania. Festiwal odbywający się na początku września przyciągnął wielu mieszkańców. Mieli oni okazję do poznania smaków średniowiecznej kuchni, a także uczestniczenia w lekcji historii „na żywo”. Wszystko za sprawą obecności Bractwa Historycznego Winland z Białegostoku. Demonstrowali oni potyczki wojów, a także prezentowali zajęcia, którymi zajmowali się mieszkańcy grodziska sprzed prawie 1000 lat. Impreza była więc wspaniałą okazją dla wszystkich.