Muzea w Hajnówce i powiecie hajnowskim

Muzea w Hajnówce i powiecie hajnowskim

Niewielka miejscowość o nazwie Hajnówka cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników szeroko rozumianej kultury. To tu znajdują się inspirujące i dość osobliwe muzea, które z pewnością warto zobaczyć będąc w okolicy. Stanowią zbiór eksponatów unikalnych w skali kraju. Dlatego jeśli nie masz planów na nadchodzący weekend, zobacz, czym może zainteresować Cię Hajnówka. Być może odnajdziesz tu pomysły na romantyczny wypad z ukochaną bądź ciekawą wycieczkę z całą rodziną.

Muzeum Kolarstwa i Ślusarstwa

To wyjątkowe miejsce zostało założone w 2003 roku na bazie rodzinnej kuźni należącej do Stanisława Mierzwińskiego. To fantastyczna przygoda dla dorosłych i dzieci. Bogaty zbiór eksponatów pozwala na poznanie historii nie tylko samego miejsca, ale również funkcjonowania kuźni zlokalizowanych w całej Polsce. Zobaczyć tu można między innymi stare narzędzia do wyroby żelaza, różnorodne przedmioty kowalstwa artystycznego oraz stare piece. W całej kolekcji znalazło się blisko 568 eksponatów, z czego zdecydowana większość należała do dziadków i pradziadków założyciela. Co ciekawsze właściciel współpracuje z innymi muzeami, stąd wśród charakterystycznych przedmiotów można odnaleźć eksponaty pochodzące z zupełnie innych regionów. To pomysł, w którym przynajmniej kilka razy w roku odbywają się warsztaty, podczas których każdy uczestnik może samodzielnie zmierzyć się z rzemiosłem kowalstwa.

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej

Obiekt zlokalizowany w Hajnówce posiada olbrzymią kolekcję dzieł białoruskich autorów. Szacuje się, że jest ona największa na świecie – oczywiście poza samą Białorusią. W muzeum organizowane są stałe wystawy, na których można sporą ilość eksponatów kultury materialnej Podlasia. To tu organizowane są również warsztaty i wystawy czasowe nie tylko lokalnych twórców, ale również tych pochodzących od naszych wschodnich sąsiadów.