Prace nad planem zarządzania Puszczą Białowieską – obiektem światowego dziedzictwa UNESCO, dobiegną końca do 2024 roku
Renata Krzyściak-Kosińska, koordynatorka ds. współpracy z UNESCO w kwestiach Puszczy Białowieskiej, przekazała informację o planowanym zakończeniu prac nad projektem zarządzania obszarem przyrodniczym. Według jej słów, przewiduje się, że prace zostaną zakończone do końca 2024 roku. Następnie projekt trafi do konsultacji społecznych.
Podczas sesji sejmiku województwa podlaskiego, dr Krzyściak-Kosińska zaprezentowała najnowsze dane na temat postępów prac nad omawianym planem. Wskazała także, że stworzenie tego dokumentu jest wymogiem narzuconym Polsce przez UNESCO.
Zlecone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadanie tworzenia planu dla polskiej części Puszczy Białowieskiej od kilku lat realizuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ PIB). Pierwsza wersja projektu została opracowana już pod koniec kadencji poprzedniej ekipy rządzącej. Od tamtego czasu dokument jest sukcesywnie uzupełniany i poprawiany. Obecnie trwa drugi etap prac nad planem.
Od kwietnia 2024 roku, to dr Renata Krzyściak-Kosińska pełni funkcję koordynatora ds. współpracy z UNESCO w sprawach dotyczących Puszczy Białowieskiej, na mocy decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Koordynatorka wyraziła nadzieję, że prace zostaną ukończone terminowo lub z minimalnym opóźnieniem. Wskazała także, że po zakończeniu prac nad projektem, przewidziane są konsultacje społeczne oraz uzgodnienia z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN) – organem doradczym UNESCO, a także centrum światowego dziedzictwa UNESCO.”