Znaczenie Święta Zesłania Ducha Świętego i historia sanktuarium w Krynoczce

Znaczenie Święta Zesłania Ducha Świętego i historia sanktuarium w Krynoczce

Obchodzone 50 dni po Wielkanocy Święto Zesłania Ducha Świętego na apostołów, znane również jako Pięćdziesiątnica czy dzień Świętej Trójcy, jest wyjątkowo ważnym momentem w kalendarzu liturgicznym. Centralne uroczystości odbyły się wtorkowym porankiem w miejscowości Krynoczka, gdzie ceremonii przewodził biskup hajnowski Paweł. Policja szacuje, że religijne obchody zgromadziły około 700 uczestników. Wierni zaczęli przybywać już w poniedziałkowy wieczór, kiedy to rozpoczęły się uroczystości zgodnie z tradycją wschodnią. Łącząc duchowość z tradycją, część pielgrzymów zdecydowała się na pieszą podróż do Krynoczki, organizując procesję z Hajnówki.

Sanktuarium w Krynoczce jest słynne dzięki istniejącemu tam cudownemu źródłu. Podobnie jak w najbardziej znaczącym prawosławnym sanktuarium w Polsce na Górze Grabarce koło Siemiatycz, pielgrzymi myją się tam wodą, następnie osuszają chusteczkami, które zostawiają na miejscu. Wierzą, że w ten sposób pozostawiają tam swoje problemy i dolegliwości. Woda z źródła często jest zabierana do domów przez wiernych, którzy chcą podzielić się jej mocą z tymi, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach. Woda ta posiada według wierzeń cudowne właściwości – przynosi ulgę w chorobie i chroni domy oraz budynki przed nieszczęściami.

Tradycja mówi, że Krynoczka (krynica) była miejscem kultu od najstarszych czasów i jest ściśle powiązana z pierwszymi chrześcijanami, którzy przybyli na te tereny. Pierwsze średniowieczne zapiski o cudownym źródle w tym miejscu związane są ze zbiegłymi mnichami kijowskimi, którzy uciekali przed Tatarami. Zauważywszy unikalne lecznicze właściwości wody, postawili niewielką cerkiew przy źródle i zaczęli propagować wiarę wśród lokalnej ludności.

Pomimo długiej historii, kult cudownego źródła rozpoczął się dopiero w połowie XIX wieku. W roku 1848 na tym miejscu wybudowano drewnianą cerkiew pod wezwaniem św. Braci Machabeuszów, czczonych w połowie sierpnia. Dane historyczne sugerują, że wcześniej również istniała tam cerkiew. W okresie międzywojennym, Krynoczka była miejscem licznych pielgrzymek, gromadząc tłumy wiernych i duchownych.