Rada Miasta Hajnówka podsumowuje pracę burmistrza z roku 2023 na ostatniej sesji

Rada Miasta Hajnówka podsumowuje pracę burmistrza z roku 2023 na ostatniej sesji

Pod koniec ubiegłego tygodnia, dokładnie 20 czerwca, doszło do spotkania Rady Miasta Hajnówka. Punkty obrad nie były łatwe – rozważano nadanie absolutorium za wykonany budżet oraz zadecydowano o głosowaniu na wotum zaufania dla burmistrza.

Sesja ta miała na celu ocenę działalności burmistrza z okresu 2023 roku. Od tamtej pory, wiele elementów uległo zmianie. Przede wszystkim przeprowadzone zostały wybory samorządowe, które zadecydowały o nowym burmistrzu miasta Hajnówka, zastąpił on Jerzego Sziraka, który nie starał się o kolejną kadencję. Zmienił się również skład rady miejskiej. Obecny Burmistrz, Ireneusz Kiendyś, teraz musi współpracować z radą, która nie posiada większości. Chociaż taka sytuacja nie jest rzadkością w samorządach, stanowi pewne utrudnienie.

Jednym z punktów spotkania było omówienie raportu dotyczącego sytuacji gminy Hajnówka. Radni miasta przystąpili do tej dyskusji na poprzednim czwartkowym spotkaniu. Jak stwierdził przewodniczący rady, Marcin Bołtryk, podczas sesji: „Wotum zaufania uchwalamy za rok 2023 kiedy funkcję burmistrza pełnił Jerzy Sirak.”

Radny Maciej Borkowski, który był kontrkandydatem Ireneusza Kiendysia w drugiej turze wyborów, miał nieco inne zdanie na ten temat. Podkreślał, że obecny burmistrz w 2023 roku był zastępcą Jerzego Siraka i otrzymywał za to wynagrodzenie. Zaznaczył również, że Hajnówka boryka się z trzema sprawami w prokuraturze, które nie wydają się być odpowiednio traktowane. W kontekście raportu o sytuacji gminy zaproponował, aby dać więcej swobody urzędnikom miasta, którzy jego zdaniem są kompetentni i byliby w stanie samodzielnie przygotować lepszy dokument.