Wójt Białowieży krytykuje przeprosiny dyrektora RDLP za masowe wycinki w Puszczy Białowieskiej

Wójt Białowieży krytykuje przeprosiny dyrektora RDLP za masowe wycinki w Puszczy Białowieskiej

Albert Litwinowicz, wójt Białowieży, wyraził swoje niezadowolenie po wywiadzie udzielonym przez Tadeusza Wilczyńskiego, pełniącego obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku, które ukazało się w „Gazecie Wyborczej”. W wywiadzie tym Wilczyński przeprosił osoby, które protestowały przeciwko intensywnemu wyrębowi lasu w Puszczy Białowieskiej. Reakcja na komentarze Litwinowicza pojawiła się natychmiast w sieci, gdzie internauci zasugerowali, że rozpoczęła się kampania samorządowa.

Echo jednego zdania z wywiadu prowadzonego przez „Wyborczą” dotarło do Litwinowicza, który skupił swoją uwagę na konkretnym fragmencie wypowiedzi p.o. dyrektora RDLP. Wójt Białowieży nie ujawnił jednak, że odnosi się do rozmowy opublikowanej właśnie w tej gazecie.

Zamiast tego Litwinowicz skierował swoją krytykę na skomentowany przez Wilczyńskiego masowy wyrąb drzew w Puszczy Białowieskiej, który miał miejsce w 2017 roku. Wilczyński stwierdził wtedy: „Decyzje podjęte w tamtym okresie były odzwierciedleniem pewnej strategii zarządzania, której konsekwencje okazały się katastrofalne. Pragnę przeprosić wszystkich, którzy ucierpieli na skutek tych decyzji. Szczególnie mam na myśli protestujących przeciwko wycince, ale też pracowników Leśnictwa Państwowego, ponieważ nie można powiedzieć, że wówczas narodziła się u nich nieskrępowana agresja do ludzi. To, co zaszło wówczas, było tragiczne dla skutków tych decyzji. Cała sytuacja wpisywała się w styl sprawowania władzy, który był powszechny wówczas, a Leśnictwo Państwowe, ze swoją specyficzną formą zarządzania, stało się bardzo efektywnym narzędziem realizacji tej polityki”.