Hajnowski Sobór Świętej Trójcy dołącza do grona zarejestrowanych zabytków

Hajnowski Sobór Świętej Trójcy dołącza do grona zarejestrowanych zabytków

Sobór Świętej Trójcy, znajdujący się w Hajnówce, został niedawno uznany za zabytek i dodany do rejestru zabytków. Pomimo tego, że jest to stosunkowo młoda budowla sakralna, powstała w latach 1973-1982, ze względu na swoje wyjątkowe cechy architektoniczne, zdobyła uznanie specjalistów.

Imponująca struktura soboru, o wysokości aż 50 metrów, wyróżnia się siedmioma ołtarzami oraz przestrzenią kultową o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych. Budowla ta stanowi nieodłączny element krajobrazu miasta i jest punktem odniesienia dla wielu jego mieszkańców.

Projekt soboru Świętej Trójcy został stworzony przez świetnego architekta, profesora Aleksandra Grygorowicza. Za koncepcję plastyczną odpowiadał uzdolniony malarz Jerzy Nowosielski. Ich współpraca zaowocowała powstaniem tej unikalnej budowli sakralnej.

W oficjalnym wpisie do rejestru zabytków, prof. Małgorzata Dajnowicz, pełniąca funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków, podkreśliła, że hajnowska świątynia to bezcenny zabytek o znaczeniu zarówno na skalę regionu, jak i całego kraju. Jego architektura reprezentuje wysoki standard artystyczny, łącząc elementy tradycyjnej chrześcijańskiej sztuki wschodniej z nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi.