Uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w centralnym punkcie Hajnówki

Uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w centralnym punkcie Hajnówki

Historia zapisuje nowy rozdział w miasteczku Hajnówka. Od niedzielnej ceremonii, na przeciwko Urzędu Miasta wyróżnia się postać Józefa Piłsudskiego, umieszczona na eleganckim cokole. W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele rządu, ale również samorządowcy, biskupi różnych wyznań oraz tłum zgromadzonych obywateli. Całość dopełniła wojskowa orkiestra, a także kompania honorowa 18. Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku, które nadały uroczystości wyjątkowego charakteru.

Za realizację pomysłu stworzenia pomnika marszałka Piłsudskiego odpowiadała Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży. Inicjatywa spotkała się z przychylnością władz Hajnówki, które zdecydowały o przekazaniu terenu na skwerze imienia Dr. Dymitra Wasilewskiego na budowę monumentu.

Marcelina Puchalska, prezes Fundacji EFM, podkreśliła wagę projektu: „Poprzez ten gest pragniemy uczcić i oddać hołd wielkiej postaci marszałka Józefa Piłsudskiego”. Jak dodała, pierwsze formalności dotyczące budowy pomnika podjęto już w kwietniu, a teraz, po kilku miesiącach, mogliśmy świętować jego odsłonięcie. Z radością podkreśliła liczną społeczność, która zaangażowała się w ten projekt.