„Honorowa Wspinaczka 11 września 2023” – Strażacy z Hajnówki oddali hołd poległym kolegom

„Honorowa Wspinaczka 11 września 2023” – Strażacy z Hajnówki oddali hołd poległym kolegom

Wczorajsze działania funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, wraz z ich towarzyszami z Ochotniczej Straży Pożarnej Nowokornino, były częścią akcji „Honorowa Wspinaczka 11 września 2023”. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Fundację cfbt i odbyła się pod patronatem gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Punktualnie o godzinie 17:00 strażacy zgromadzili się na wiadukcie nad torami kolejowymi przy ulicy Białowieskiej w Hajnówce. Trzynastu z nich, ubranych w pełne umundurowanie bojowe i wyposażonych w aparaturę chroniącą układ oddechowy, rozpoczęło swoją misję. Pokonali razem 12480 stopni, wspierając się nawzajem podczas tej wymagającej fizycznie próby.

Celem tego wydarzenia było przypomnienie o tragicznych wydarzeniach sprzed 22 lat. To właśnie wtedy, 11 września 2001 roku, doszło do zamachu na wieże World Trade Center, w wyniku którego zginęło 343 strażaków, w tym trzech pochodzenia polskiego. Była to największa jednorazowa strata strażaków w historii.

„Wspinanie się po schodach było symbolem biegu na piętra płonącego wieżowca, aby ocalić ludzi. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć wszystkich strażaków, którzy zginęli podczas pełnienia swojej służby i pomocy potrzebującym” – relacjonują uczestnicy akcji.