Wyjątkowe miejsce – Krynoczka

Wyjątkowe miejsce – Krynoczka

Gmina Hajnówka obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Pojawiają się tu ludzie z całej Polski, którzy napawają się nietuzinkową przyrodą. Ale na tych terenach istnieją również inne inspirujące miejsca, stanowiące połączenie wielokulturowości i odmiennych tradycji. Dlatego będąc w okolicy warto znaleźć się w miejscu istotnym dla wielu z nas. To Krynoczka. Czym dokładnie jest i jaka historia się z nią wiąże?

Magiczna opowieść o wyjątkowym miejscu

W samym sercu Puszczy Białowieskiej znajduje się wspaniałe uroczysko Miednoje, które potocznie nazywane jest Krynoczką. Jak podają przekazy od wieków płynie tu święte źródło. To lokalizacja kojarzona ze spokojem, magią oraz relaksem w najlepszym wydaniu. Co roku odwiedzają ją turyści z Polski i całego świata. Jak podaje najsłynniejsza chyba legenda niegdyś miejscowi pasterze zobaczyli wokół jednego z najstarszych dębów niesamowity blask. Ponoć na drzewie pojawiła się wówczas ikona, a obok ujawniło się niewielkie źródełko. To właśnie tu, wiele lat później stanęła drewniana kapliczka.

Uzdrawiająca moc źródełka

Pytając osoby z różnych stron świata, dlaczego tak tłumnie tu przybywają można odnieść wrażenie, że łączy ich wiara. Wiara w uzdrawiającą moc. Taką, która koi nie tylko ciało, ale również duszę. Ich przodkowie dotarli właśnie w to miejsce, gdzie stopniowo rozpowszechnili wiarę prawosławną. Gorliwe modlitwy oraz spokój bijący od tego miejsca doprowadził do momentu, w którym Krynoczka stała się miejscem cudownych uzdrowień i kultu.

W 1848 roku dzięki dobrym ludziom utworzono tu drewnianą drogę i wzniesiono niewielką cerkiewkę p.w. Braci Machabeuszy. W roku 2000 roku stanęła tu kolejna kaplica. Niewielkie źródełko zyskało wygląd eleganckiej studni z cementowymi kręgami. Prosta, drewniana droga została zastąpiona przez groble. Od blisko 200 lat w drugi i trzeci Dzień Trójcy Świętej odbywają się tu nabożeństwa. Wielowiekowa tradycja doprowadziła, iż bardzo często gromadzą się tu wierni na mszach.