Hajnowski Sobór Świętej Trójcy wpisany do rejestru zabytków Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod koniec 2023 roku
Religijne serce miasta Hajnówka, sobór Świętej Trójcy, zostało oficjalnie uznane za zabytek przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod koniec 2023 roku. Choć ta nowoczesna świątynia nie jest stara, to jej wyjątkowy charakter architektoniczny, historyczny i naukowy przyczynił się do tego wyjątkowego wyróżnienia.
W Hajnówce znajduje się niespotykana świątynia – Sobór Świętej Trójcy, będąca efektownym połączeniem chrześcijańskich tradycji wschodnich z nowoczesnymi elementami architektonicznymi. Eksperci od lat twierdzą, że ta cerkiew parafialna zasługuje na status zabytku. Położona przy ulicy ks. Antoniego Dziewiatowskiego, jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Realizacja projektu świątyni trwała od 1974 do 1992 roku, a autorem koncepcji był prof. Aleksander Grygorowicz, natomiast koncepcja plastyczna jest dziełem legendarnego profesora Jerzego Nowosielskiego.
Ten wyjątkowy obiekt sakralny to jeden z najbardziej inspirujących przykładów nowoczesnej architektury w Polsce. Dach soboru składa się z nieregularnych betonowych łupin, a we wnętrzu dominuje polichromia stworzona przez greckiego malarza Dimitriosa Andonopulοsa, który również jest autorem ikonostasu i niektórych ikon. Sobór ma pojemność 5 tys. osób, co czyni go drugą pod względem rozmiarów cerkwią w Polsce, ustępując jedynie cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku i przewyższając cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim.
Unikalnym elementem hajnowskiego soboru są też witraże, które rzadko spotykane są w prawosławiu. To prestiżowe dodatki wykonane zostały przez znanego profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Adama Stalony-Dobrzańskiego, bliskiego współpracownika i przyjaciela prof. Nowosielskiego.