Setka wolontariuszy zorganizuje zbiórkę na rzecz ochrony starodawnych nagrobków na historycznym cmentarzu w Łomży

Setka wolontariuszy zorganizuje zbiórkę na rzecz ochrony starodawnych nagrobków na historycznym cmentarzu w Łomży

Ponad setka wolontariuszy planuje przeprowadzić zbiórkę funduszy, którą destynują na konserwację i ochronę najbardziej wartościowych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków, znajdujących się na terenie zabytkowego cmentarza z XIX wieku w Łomży, w województwie podlaskim. Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się jasnym rankiem w środę i potrwa przez następne dwa dni.

Cmentarz w Łomży, który jest jednym z najstarszych nekropolii w całym regionie, ma już ponad 220 lat. Jego początki datowane są na rok 1801, a teren cmentarza obfituje w około pięćset nagrobków o charakterze zabytkowym. Pierwsza publiczna zbiórka funduszy na rzecz ochrony tychże historycznych grobowców została zorganizowana w tym mieście już w 1984 roku.

Rozpoczęcie tegorocznej zbiórki miało miejsce we wczesny środowy poranek. Tradycja nakazuje, że wolontariusze uczestniczący w akcji będą widoczni 1 listopada przy każdej z cmentarnych bram od godziny 8:30 rano – takie informacje przekazał PAP Józef Babiel, reprezentujący organizację Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, która stoi za organizacją zbiórki. Ogółem, w akcji weźmie udział ponad 100 wolontariuszy.