Inspirujące murale w Hajnówce: Artystyczny hołd dla Simony Kossak

Inspirujące murale w Hajnówce: Artystyczny hołd dla Simony Kossak

Rozważany pomysł na mural w Hajnówce, który został dodatkowo zaaprobowany przez mieszkańców miasta, jest dziełem artystki z Katowic, Mony Tusz. To ta utalentowana twórczyni stała za stworzeniem dwóch innych murali w tym samym mieście.

Artystka opracowała dwie propozycje projektu, inspirowane sugestiami i rozmowami z lokalną społecznością. Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w sierpniu. W toku dyskusji zdecydowano, że głównym tematem muralu będzie herbarium, a centralnym motywem – roślina dziewanna. Inna koncepcja, która pojawiła się podczas dalszych rozmów, to upamiętnienie na muralu Simony Kossak – postaci powszechnie uznawanej i cenionej za jej nieocenione zasługi na rzecz promocji Puszczy Białowieskiej. Mieszkańcy z ochotą przyjęli ten pomysł, szczególnie że budynek, na którego ścianie ma powstać mural, znajduje się na drodze do Białowieży.

Na projekcie Simona Kossak towarzyszy zwierzętom, którymi opiekowała się podczas swojego życia: dzikowi, łosiowi i krukowi. Mural odwołuje się też do jej zawodowego zainteresowania botaniką. Mona Tusz, autorka muralu, zaznacza: „Chciałam w moim dziele połączyć świat roślin i zwierząt. Starałam się unikać nadmiaru czerni, bo wiem, że nie jest ona ulubionym kolorem mieszkańców. Czarny kolor pojawia się tylko w ramie, która otacza obraz, natomiast tło jest znacznie jaśniejsze”.