Bezpieczeństwo w górach! – Akcja Biura Prewencji KGP

Bezpieczeństwo w górach! – Akcja Biura Prewencji KGP

Okres wakacyjny sprzyja podróżom. Dotyczą one zarówno mieszkańców Hajnówki, jak i każdego inne miasta w Polsce. Wiele osób decyduje się na odwiedziny w górach, które niestety często wiążą się z wypadkami zagrażającymi zdrowiu i życiu. Dlatego Biuro Prewencji KGP postanowiło stworzyć akcję „Bezpieczeństwo w górach”, która ma przypomnieć turystom o prawidłowym zachowaniu podczas pieszych wędrówek.

Góry nie tylko te wysokie

Wskazówki zamieszczone na broszurach informacyjnych, choć skierowane do osób wybierających się na wysokie szczyty, tak naprawdę dotyczą każdego. Każda piesza wędrówka może bowiem przebiec w niezaplanowany, często niebezpieczny sposób. Warto więc dokładnie je przeczytać, aby uniknąć groźnych sytuacji, które mogą nas spotkać. Oto o czym należy w szczególności pamiętać:

  • Przede wszystkim istotne jest dokładne zaplanowanie trasy. Niezależnie czy wspinasz się w Tatrach, czy przemierzasz trasy piesze w Podlaskiem dokładnie przeanalizuj drogę, którą planujesz podążać. Weź również pod uwagę jej odległość oraz możliwości własne możliwości kondycyjne. Uwzględnij w nich także swoich towarzyszy.
  • Decyduj się na trasy zgodne z Twoimi umiejętnościami. Duże zmęczenie z daleka od domu może skutkować brakiem koncentracji, a to może zaprowadzić do tragedii. Także na pozornie prostych i płaskich szlakach.
  • Postaw na dobry sprzęt, a właściwie taki, który może być przydatny. Koniecznie zapakuj napoje (zwłaszcza w upalne dni), nakrycie głowy, mapy i naładowany telefon. Warto również mieć przy sobie apteczkę.
  • Zawsze poinformuj właścicieli kwatery, pensjonatu czy miejsca, w którym nocujesz o swojej wyprawie oraz jej kierunku i ewentualnej godzinie powrotu. Może mieć to kluczowe znaczenie w nagłych sytuacjach.

Piękne Podlasie, które może być groźne

Choć Podlasie nie ma wysokich, skalistych szczytów zachęca turystów pięknymi widokami. Hajnówka jest doskonałą bazą wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek. Warto jednak pamiętać, zwłaszcza przy długich trasach, żeby zachować umiar i zdrowy rozsądek. Obecność dzikich zwierząt, bagien czy podmokłych terenów a także lasów może doprowadzić do zgubienia się. Dlatego koniecznie weź pod uwagę wskazówki zaprezentowane powyżej. To dla Twojego bezpieczeństwa.